Artykuły
Taping w ciąży
TAPING W CIĄŻY I PO PORODZIE
(inne nazwy to kinesiotaping, taping rehabilitacyjny, taping elastyczny, taping medyczny, oklejnie, plastrowanie dynamiczne)
Historia tapingu sięga początku lat 70′ kiedy to Kenzo Kase, japoński chiropraktyk odkrył, że naklejona na ciało w miejscu urazu taśma wpływa na cały organizm i przyspiesza powrót do równowagi uruchamiając mechanizmy samoleczenia.
Taping Kenzo różnił się mocno od tego, który mamy dzisiaj. Jego pierwsza publiczna prezentacja miała miejsce w 1988 na olimpiadzie w Seulu. Dziś z powodzeniem na co dzień wykorzystujemy tą metodę nie tylko u wyczynowych sportowców, ale również u osób po urazach lub chcących po prostu zmniejszyć ból lub zwiększyć efektywność funkcji ciała na co dzień bądź podczas wysiłku.
Tapy powodują szybką poprawę stanu uszkodzonych tkanek, zapewniają wsparcie dla mięśni, zwiększają stabilność stawów nie ograniczając zakresu ruchu. Sprawia to, że chętnie stosujemy je na co dzień. Jeszcze jakiś czas temu nie wiadomo było czy można je stosować u kobiet w ciąży i po porodzie. Dziś już wiemy,że taping w ciąży może być niezastąpioną metodą wspomagającą pracę z ciałem.
Wiadomo, że u kobiet w ciąży i po porodzie praca nad ciałem koncentruje się na:
- ułożeniu postawy kobiety (zmniejszenie przodopochylenia miednicy oraz lordozy lędźwiowej, ograniczenie kifozy piersiowej a także zmniejszenie lordozy szyjnej) gdzie dominuje zasada, że miednica, jama brzuszna i klatka piersiowa mają być jak „jeden klocek nad drugim”,
- ćwiczeniach aktywujących mięśnie toniczne (tzw core),
- ćwiczeniach oddechowych przepony i rozluźniających napięte grupy mięśniowe,
Skupmy się na tym ostatnim. Taping jest wspaniałym ukoronowaniem i zabezpieczeniem efektów pracy nad naszym ciałem. Zarówno przed jak i po ćwiczeniach może działać rozluźniająco lub stymulująco na mięśnie toniczne. Plastry doskonale znoszą bóle poprzez działanie na nocyreceptory, czyli receptory bólu. Taping redukuje rozejście mięśni prostych brzucha (DRA – diastesi recti abdominis) i tym samym zmniejsza dolegliwości bólowe np. w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Odpowiednio naklejone plastry będą działały drenująco i niwelująco na obrzęki tak częste w ciąży. Ponadto mogą stymulować odpowiednią pozycję w ciąży. Tapy mogą być świetnym zamiennikiem dla pasów poporodowych, które rozleniwiają mięśnie, podczas gdy plastry je aktywizują.
Czy są przeciwskazania do stosowania plastrów?
- Rany i inne braki w tzw. ciągłości skóry,
- zakrzepica żylna,
- alergia na taśmy (na szczęście na rynku są plastry gentle dla noworodków i alergików).
Jeśli gorzej się czujemy po aplikacji plastrów, po prostu je ściągamy. Może być tez tak, że dana aplikacja nam nie pasuje i wtedy można znaleźć inną, która będzie odpowiednia.
Nie naklejamy plastrów same natomiast fizjoterapeuta może nauczyć tego naszego partnera.
Tapy można stosować do końca ciąży i bezpośrednio po porodzie.
Czy kolor tapów ma znacznie?
Generalnie najlepiej jeśli wybierzemy kolor, który lubimy (tapy dla alergików są jasnoróżowe lub beżowe). Niektórzy jednak uważają,że:
- kolor cielisty – ma właściwości stabilizujące, neutralizujące, symbolizuje ziemię, niezależność,
- kolor czerwony – aktywujący, rozgrzewający, dający energię,
- kolor niebieski – uspokajający i chłodzący, używany gdy jest stan zapalny lub obrzęk,
- kolor czarny – najczęściej używany w USA, tajemniczy i mocny,
- kolor różowy-poprawiający humor.
Nie wiem co symbolizują wzorki w panterki, kropki, pasy, czaszki ale kierujmy się nastrojem i tym, co nam się podoba. Najważniejsze aby działanie tapów przyniosło ulgę!
Tapy trzymamy od 3-5 dni. Można je moczyć, kąpać się w nich, choć dla niektórych osób nieprzyjemnie jest jak namakają.
NIE ZRYWAMY tapów, lecz powoli odklejamy je od skóry.
NIE PODCINAMY tapów (jeden pan zrobił ranę na brzuchu swojej damy).
Korzystamy z nich tak często jak chcemy ale najlepiej aby aplikował je nam fizjoterapeuta.